Днешното ми кулинарно предложение е една здравословна, лесна и мноого вкусна закуска. Със сигурност и вие като мен сте чули много за ползите от овесените ядки. Преди време често ги включвах в менюто си, но с времето вкусът им започна да ме отблъсква и след няколко хапки просто се отказвах. Американската атернатива на мюсли обаче бе нещото, което ме накара да ги заобичам отново. Препечени и хрупкави, ядките придобиват страхотен вкус, на който и приятелят ми не устоя и сега всеки ден приготвям купичка и за него.
Лично за мен домашната гранола е в пъти по-добро решение от готовата в магазините. Имате свободата да включите своите любими ядки, сушени плодове, подправки и да ги съчетаете така, както най-много обичате. Освен това, след приготвянето й, кухнята ухае невероятно, а на следващия ден за минута вашата закуска е готова.
Рецептата бях преписала от някъде преди много време, така че не съм си я измислила аз и я изпробвах за първи път тези дни. Във всеки случай гарантирам, че приготвянето е изключително просто, а продуктите, както и съотношението между тях, не са строго определени. Свободата е огромна. Вижте какво имате в хладилника си и ако сметнете, добавете или заменете нещо от изброените съставки.
За запълване на един голям буркан са достатъчни:
200 гр. овесени ядки
150 гр. ядки /орехи, бадеми, лешници или др./
50 гр. кокосови стърготини
50 гр. семена /тиквени семки, сусам, слънчоглед или др./
1 или 2 ч.л. канела /за мен с повече, става по-ароматно/
150 гр. сушени плодове /стафиди, червени боровинки, сушени кайсии или др./
5 с.л. мед
5 с.л. зехтин или косово масло
ванилия /по желание/
Начин на приготвяне:
Изберете среден размер тава, не твърде малка. Изсипете върху хартия за печене овесените ядки, семената, ядките, канелата и кокосовите стърготини. Залейте всичко с меда и зехтина/кокосовото масло/ и разбъркайте. Поставете тавата в предварително загрята фурна на 180 градуса за 25, 30 минути. Важната стъпка тук е през 4-5 минути да разбърквате хубаво сместа, за да се препекат добре всички продукти. Когато гранолата придобие златист цвят, можете да я извадите от фурната и смесите със сушените плодове. По-едрите от тях е добре да са предварително нарязани на ситно.
След като гранолата изстине, можете да я сервирате в купичка с кисело или прясно мляко. Останалата част прехвърлете в кутия за съхранение или бурканче, където ще трае до 2 седмици. Като наблюдавам обаче колко често я похапваме с Георги, едва ли би престояла толкова време. 🙂